Historia Banku Komórek Macierzystych


Historia Banku Komórek Macierzystych Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Bank Komórek Macierzystych, wcześniej działający jako Pracownia Preparatyki Szpiku jest integralną częścią Ośrodka Transplantacyjnego Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego.  Przez lata Pracownia działała w Szpitalu Miejskim przy ul. Szkolnej. Dzięki podjętym staraniom w 2006 roku Oddziały i Laboratorium Diagnostyki Hematologicznej Kliniki Hematologii zostały przeniesione do budynku szpitalnego przy ul. Szamarzewskiego.

W 1990 r. w Klinice Hematologii, pod kierownictwem prof. dr hab. med. Janusza Hansza przeprowadzono pierwszą transplantację – byliśmy wówczas jednym z pierwszych ośrodków hematologicznych w Polsce, w którym rozpoczęto wykonywanie tego typu leczenie. Wówczas, pracownicy wykonujący preparatykę komórek przeznaczonych do przeszczepienia mieli już wcześniejsze, kilkunastoletnie doświadczenie w badaniach zmierzających do poznania hematopoezy w chorobach krwi. Swoje doświadczenia i wiedzę wykorzystali we wdrażaniu transplantacji do praktyki klinicznej.

Bank Komórek Macierzystych przetwarzał i magazynował materiał zawierający krwiotwórcze komórki autologiczne oraz allogeniczne od dawców rodzinnych i niespokrewnionych ze szpiku oraz krwi obwodowej (ryc. 1). Pierwsza transplantacja (1990 r.) była przeszczepieniem autologicznych komórek szpiku. W 1991 roku wykonano transplantację allogenicznych komórek szpiku od dawcy spokrewnionego, natomiast w 1999 r. pierwsze przeszczepianie allogenicznych komórek od dawcy niespokrewnionego.

Ryc. 1


W czerwcu 2010 roku w Klinice Hematologii obchodzono jubileusz wykonania 1000 transplantacji i 20-lecia transplantacji komórek hematopoetycznych. Bank Komórek Macierzystych zajmował się przetwarzaniem, magazynowaniem i testowaniem materiału dla wszystkich chorych Kliniki Hematologii leczonych przeszczepieniem krwiotwórczych komórek macierzystych od 1990 roku (ryc. 2).


Ryc.  2

Od 2011r. obserwuje się istotną tendencję wzrostową liczbę wykonanych transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych od dawców niespokrewnionych, w porównaniu do wcześniejszych okresów
(ryc. 3 i 4).

Ryc. 3

Od 2011r. obserwuje się istotną tendencję wzrostową liczby wykonanych transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych od dawców niespokrewnionych, w porównaniu do wcześniejszych okresów (ryc. 3).

W historii Jednostki przełomowy był również rok 2014, w którym przeprowadzono pierwszą w Ośrodku transplantację komórek krwiotwórczych od dawcy haploidentycznego, tym samym zwiększono dostępność potencjalnych dawców dla chorych leczonych w Ośrodku (ryc. 4).

 

 
   

 

Ryc. 4.

Wzrostowa tendencja liczby przygotowanego materiału transplantacyjnego jest utrzymywana w kolejnych latach aktywności Jednostki (ryc. 5).  W 2017 roku Bank Komórek Macierzystych zmienił lokalizację w obrębie budynku szpitalnego przy ul. Szamarzewskiego. Zyskał nowe przestrzenie umożliwiające bezpieczne zwiększanie aktywności.

Ryc. 5.

W analizie działalności Banku Komórek Macierzystych zwraca uwagę aktywność Jednostki w zakresie wydań materiału przeszczepowego przygotowywanego dla zewnętrznych ośrodków transplantacyjnych. Jednostkę wyróżnia nie tylko bardzo duża liczba wydań zewnętrznych (171 wydań w 2018 roku), ale również przewaga docelowych ośrodków transplantacyjnych znajdujących się poza granicą naszego kraju – przetwarzany przez Bank Komórek Macierzystych materiał transplantacyjny umożliwia przeprowadzenie procesu transplantacji komórek krwiotwórczych również w tak odległych od nas zakątach świata, jak Australia, USA czy Argentyna (ryc. 6).

 

ryc 6.

 

ostatnia modyfikacja: 2019-08-12 12:45:03

 Powrót do strony "Działalność medyczna"

Powrót do Strony Głównej

_____________________

Kierownik:

  • prof. dr hab. n. med. Maria Kozłowska Skrzypczak (nr stat. 05161), specjalista laboratoryjnej hematologii medycznej

Zespół:

  • dr n. med. Ewa Bembnista, diagnosta laboratoryjny (nr stat. 11912).  Koordynator, osoba ustawowo odpowiedzialna

  • mgr inż. Agnieszka Kubiak, diagnosta laboratoryjny (nr stat. 14223)

  •   mgr Paula Matuszak, diagnosta laboratoryjny (nr stat. 11952)

  •  starszy technik Eugenia Majewska

  •  Maria Szramiak i Katarzyna Dybizbańska