Jakość oznaczeń i certyfikaty


5.09.2019

Certyfikat potwierdzający uczestnictwo i uzyskanie najwyższej oceny w kontroli zewnątrzlaboratoryjnej dotyczącej oznaczenia mutacji TP53 prowadzonej przez ERIC (European Research Initiative on CLL).

 

W 2017 roku pracownia przeszła kolejną rundę walidacyjną oznaczeń poziomu transkryptu BCR-ABL w ramach projektu EUTOS. Dzięki uzyskanym wynikom, w lutym 2018 otrzymaliśmy nowy certyfikat.
Tym razem oprócz potwierdzenia czułości i powtarzalności pomiarów, określono dla naszych oznaczeń również nowy conversion factor. Wynosi on obecnie 1,61. W zestawieniu z CF 1,89 sprzed trzech lat pozwala to stwierdzić, że wykonywane przez nas pomiary są powtarzalne i stabilne w dłuższej perspektywie czasowej.

 

 

 

 

Pracownia Biologii Molekularnej, jako jedno z nielicznych laboratoriów w kraju może pochwalić się pełną standaryzacją międzynarodową oznaczeń ilościowych BCR-ABL p210. Jest także jednym z nielicznych laboratoriów, rekomendowanych przez PALG jako wiarygodnie wykonujące te oznaczenia:

Sacha T, et al. Rekomendacje PALG dotyczące diagnostyki i leczenia przewlekłej białaczki
szpikowej w 2013 r.. Acta Haematol Pol. (2013), http://dx.doi.org/10.1016/j.achaem.2013.07.008

Walidację oznaczeń ilościowych BCR-ABL p210 przeprowadzano czterokrotnie, każdorazowo potwierdzając wysoką jakość i zgodność wyników ze standardami światowymi. Ośrodkiem prowadzącym wspomnianą walidację jest laboratorium referencyjnym w Institute of Medical and Veterinary Sciences w Adelajdzie. 

 

 

Dodatkowo w grudniu 2014 roku Pracownia otrzymała certyfikat, będący gwarantem najwyższej jakości oznaczeń RQ-PCR, wydany przez brytyjskie National Genetics Reference Laboratory. Ideą tej standaryzacji było otrzymanie spójnych i wiarygodnych wyników dla próbek o niskim poziomie transkryptu BCR-ABL, co zgodnie z raportowanymi wynikami, udało się tylko w 44 Laboratoriach w Europie. 

 

 

 

 

ostatnia modyfikacja: 2022-01-04 19:15:48